Zajímavosti

Jsou filtry pevných částic opravdu efektivní?

Novému autu s naftovým motorem naprosto jistě nechybí filtry pevných částic, které jsou označovány také jako DPF. Asi tušíte, k čemu tyto filtry slouží, určitě ale ničemu neuškodí si to připomenout. V podstatě totiž pracují v náš prospěch, chrání dopady motorismu na naše zdraví. Zachycují totiž nebezpečné malé částice v exhalacích naftových motorů. A to do té doby, než řídící jednotka vozidla nařídí jejich spálení. A při tomhle procesu se z nich stane CO2 a uhlovodík. Což jsou oproti původním částicím způsobujícím mnoho zdravotních problémů až po rakovinu, relativně neškodné látky.  Další výhodou filtrů je ta, že nikomu nepřidělávají práci navíc, mají být bezúdržbové a délku jejich životnosti není třeba řešit. S nadsázkou řečeno, by nás mohly i měly přežít.

Problém s DPF se dá vyřešit jinak než jeho výměnou

Až do této chvíle zní vše skoro snově. Až na to, že v praxi vše zřejmě nefunguje tak, jak by ideálně mělo. Podle mnoha ohlasů nejen z řad uživatelů vozidel, ale především z řad odborníků z oboru totiž filtry nefungují tak dokonale, jak by měly. Jenže co je toho příčinou. Velmi zjednodušeně řečeno je to způsobeno tím, že v praxi potřebné dokonalosti nelze dosáhnout. Filtr by mohl fungovat tak, jak je avizováno, ale pouze za předpokladu, že agregát pracuje na sto procent. Realita je většinou jiná, což je příčinou nedokonalého chodu DPF.  Často se tak právě filtr velmi paradoxně stává problémovou součástí nejmodernějších motorů.

Reálné příčiny problémů s DPF:

  • Nedostatečně zatěžovaný motor
  • Vstřikování nadměrného množství paliva do motoru
  • Netěsný přívod vzduchu do motoru
  • Výběr nesprávného oleje
  • Vadná recirkulace výfukových plynů
  • Nespolehlivý senzor odchylky tlaku filtru

Správná diagnostika problému je nezbytná

Z výše uvedeného logicky vyplývá, že v případě problému s DPF nepomůže pouze jeho výměna. Jádro problému je totiž ve fungování motoru i používání vozu. Vždy je třeba řešit příčinu, nikoli příznaky, což stoprocentně platí i v tomto případě. Výhodou je, pokud se o vaše auto stará servis, který o problému ví a chce ho řešit. Ušetří vám totiž nemálo potíží, času i peněz. Základem úspěchu je správná diagnostika, na základě které lze pak nepříjemnou situaci vyřešit jinak, než neustálými výměnami filtrů.
realizace MIDEO realizace MIDEO