Zajímavosti

Hon na auta s odstraněným DPF

Filtr pevných částic, zvaný také DPF nebo FAP, dokáže majitele automobilů s dieselovým pohonem dosti potrápit. Nejenom že mu nesvědčí krátké popojíždění po městě, kdy nedochází k jeho automatické regeneraci a extrémně se snižuje jeho životnost. Jeho výměna je navíc docela drahá. Majitelé dieselů se proto dříve často uchylovali k pirátskému řešení, a nechávali si DPF filtr z auta odstranit. Údajně jezdí v ČR až několik set tisíc aut s odstraněným filtrem pevných částic, což je opravdu hodně. Toto jednání není příliš zodpovědné k okolí, jelikož bez DPF z výfuku proudí velké množství rakovinotvorných sazí. Není divu, že dopravním expertům došla trpělivost a volají po zpřísnění pravidel.

Zdá se, že byli vyslyšeni, protože nová úprava legislativy a systému měření emisí by měla zajistit, že auta s poškozeným, nefunkčním, nebo zcela odstraněným filtrem pevných částic by měla z našich silnic brzy zmizet.

Od letošního roku probíhá měření emisí na stanicích STK online, takže by již nemělo docházet k podvodům, kdy technik nechá projít vozidlo s vymontovaným nebo nefunkčním filtrem pevných částic ze známosti, nebo za úplatu.

Dalším krokem k odstranění podvodů je to, že veškeré naměřené údaje z emisní kontroly se odesílají online na servery ministerstva dopravy, spolu s identifikátory vozu, takže by počet podvodů měl klesnout na minimum.

Pokud vám hrozí, že váš plechový miláček vlivem nefunkčního DPF/FAP dojezdí, nevěšte hlavu. Existuje i jiné řešení, než nákup nového filtru, jehož cena může být v případě ojetin vyšší než zůstatková hodnota auta.

 
realizace MIDEO realizace MIDEO