Zajímavosti

Do některých měst v Německu a Rakousku se už se starším dieselem nepodíváte

Pokud vlastníte starší dieselové auto a chystáte se navštívit Rakousko či Německo, měli byste si ověřit, zda vaše auto splňuje náročné emisní limity, jinak vám při vjezdu do některých míst v těchto zemích hrozí tučná pokuta. Dejte si však pozor i na to, pokud váš diesel příliš “kouří”.  Policisté v Rakousku a Německu se totiž s oblibou zaměřují na řidiče z bývalého východního bloku. Před cestou do těchto zemí si raději nechte v servisu zkontrolovat a vyčistit filtr pevných částic.

Více než 80 německých měst a 13 oblastí v Rakousku zakazuje vjezd vozidel, která nevyhovují přísným emisním normám. V sousedním Německu se prakticky emisním zónám nevyhnete, jelikož pokrývají centra téměř všech větších německých měst, i rozsáhlých oblastí mimo ně.

Pro vjezd do těchto oblastí, budete potřebovat takzvanou “emisní známku”.

Emisní zóny a známky v Německu

Emisních známek je několik druhů. V Německu existují tři druhy známek, zelená, žlutá a červená.

  • Červená emisní známka odpovídá dieselovým automobilům vyrobeným podle norem Euro 0, 1 a 2 a benzinovým vozidlům vyrobeným před rokem 1992.
  • Žlutá emisní známka se týká dieselů vyrobených od roku 2000 do roku 2005. (Euro 3)
  • Zelená známka se tyká dieselů mladších než rok 2005, emisní norma Euro 4,5 a 6, a benzinových vozů vyrobených po roce 1992.

V Německu platí zákaz vjezdu do emisních zón bez známky nejen pro nákladní automobily (LKW) ale také pro všechny automobily osobní (PKW) bez patřičných emisních známek. Pro vjezd do většiny těchto zón budete potřebovat nejvyšší, zelenou známku.

Emisní zóny a známky v Rakousku

V Rakousku se používá 6 typů emisních známek, rozdělených podle jednotlivých emisních norem.

Zákaz vjezdu bez emisní známky platí jen pro nákladní vozidla a osobní vozidla kombi v kategorii N1. V blízké budoucnosti se však očekává rozšíření této povinnosti na všechna vozidla, stejně jako v Německu. Zatím je v Rakousku 13 emisních zón, včetně Vídně a jejího okolí.

Jak získat emisní známky pro cestu do Rakouska a Německa

Pokud se chystáte do Německa, můžete si známku registrovat online a poté si ji nechat zaslat do ČR. K vyřízení postačí velký technický průkaz a přibližně 1000 Kč. V Rakousku jsou známky o něco levnější, a můžete je zakoupit v místních autoservisech.

Pokud si chcete známku koupit předem v ČR, můžete tak učinit na pobočkách firmy DEKRA.cz a.s.
realizace MIDEO realizace MIDEO